Péče o zdraví a pohodu - zelenina a ovoce

Jaké ovoce a zeleninu přidat do stravy vašeho mopsíka a proč?

Ovoce a zelenina byly vždy s masem nedílnou součástí stravy našich mopsíků. Čerstvé ovoce a zelenina jsou skvělý způsob jak je nasytit, aniž byste je krmili zbytečně velkým množstvím kalorií, a zvyšovali tak i jejich váhu. Krmení ovocem a zeleninou má i několik skvělých zdravotních výhod. Níže naleznete seznam ovoce a zeleniny, kterými krmím a které se snažím mezi dávkami různě obměňovat, abych zajistila rozmanitost jejich stravy. Podívejte se, jaké ovoce a zeleninu lze přidat do jídelníčku svého mopsíka a proč.

 

Zelenina

Kapusta
Tato listová zelenina má spoustu úžasných výhod, a určitě ji doporučuji jednou za čas přidat do stravy vašeho mopsíka. Kapusta je nízkokalorická na vlákninu bohatá potravina, která může také pomoci nakopat do zadku rakovinu. Byly provedeny studie, které ukazují, že kapusta obsahuje karotenoidy, které pomáhají s rakovinou bojovat. Psi s rakovinotvornými nádory krmení stravou obocenou o kapustu měli nádory menší a tyto navíc rostly pomaleji než u psů, kteří kapustou krmeni nebyli. Kapusta také obsahuje Omega-3 a Omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které mají výrazné protizánětlivé vlastnosti. Kapusta je zkrátka úžasná zelenina. To ale neznamená, že byste své mopsíky měli krmit velkým množstvím – kapusta obsahuje látku, která může způsobit nadměrnou tvorbu ledvinových kamenů. Přidání přiměřeného množství kapusty do stravy vašeho mopsíka bude mít spoustu výhod - ale jako se vším, nic se nemá přehánět.

Mrkev
Mrkev má mnoho skvělých výhod, včetně zlepšení zraku a stejně jako u kapusty pomáhá pravidelná konzumace jako prevence i během boje s rakovinou. Obsahuje falcarinol, což je sloučenina, která brání rozvoji rakoviny. Celá čerstvá mrkev je také výborným krmivem pro podporu zdraví zubů a dásní. Kousáním mrkve dochází k mechanickému tření zubů a pomáhá je tak přirozeně čistit. Mrkev můžete dokonce namočit do kokosového oleje, hodit na 5 minut do mrazáku a poté dát mopsíkovi k hraní, čímž získáte další výhody pro čištění zubů. Kokosový olej totiž funguje jako přírodní zubní pasta a pomáhá tak dále s péčí o zuby vašeho mopsíka.

Brokolice
Brokolice „obsahuje několik mimořádných sloučenin, u nichž bylo prokázáno, že eliminují karcinogenní toxiny, snižují mutace DNA, indukují apoptózu v rakovinných buňkách (sebevražedný proces s šetrným odstraněním takové zlikvidované buňky), pomáhají předcházet rozvoji benigních nádorů v maligní nádory (nezhoubné ve zhoubné) a pomáhají předcházet šíření rakoviny z jednoho orgánu do druhého“. - citace Rodney Habib (wikipedia: Rodney Habib je internetová celebrita známá svými blogování, tvorbou videí a aktivismem o zvířatech. Habib je zakladatelem Planet Paws, nejoblíbenější a nejnavštěvovanější stránky o zdraví zvířat na Facebooku.).
Jinými slovy, brokolice obsahuje vlastnosti, které dokážou výrazně pomoci s bojem s rakovinou. Ale klíčové je skrmovat brokolici v syrovém stavu, max. krátce spařenou, protože delším vařením se z brokolice odstraní až 90% všech těchto dobrých věcí.

Paprika
Paprika je nabitá beta-karotenem, vlákninou, kyselinou listovou, fosforem, manganem a různými vitamíny jako je A, E, B nebo K, a nezanedbatelným množstvím vitamínu C. Dalšími látkami jsou antioxidanty s protizánětlivými vlastnostmi, mohou tak být velmi užitečné pro psy s artritidou. Také obohacené porci dodají skvělou chuť.

Špenát
Špenát je další fantastická listová zelenina, kterou je vhodné přidávat do jídelníčku vašeho mopsíka. Stejně jako petržel je špenát bohatý na chlorofyl, který pomáhá okysličovat a čistit tělo. Pomáhá v boji proti infekcím, hojí rány, posiluje imunitní systém a detoxikuje systém, zejména pak játra. Pomáhá také podporovat zdravé trávení. Chlorofyl nacházející se v listové zelenině jako je špenát a petržel, může pomoci při léčbě a prevenci zápachu z tlamy. Zároveň je špenát také bohatý na antioxidanty.

Dýně
Dýně je další zelenina, která má vlastnosti pomáhající boji s rakovinou. A rovněž je to skvělá zelenina na zklidnění podrážděného bříška vašeho mopsíka. Ať už má váš mops průjem nebo zácpu, dýně vám pomůže zmírnit jeho nepohodlí. Dýně by měla být vždy skrmována vařená a může být v malém množství podávána denně.

Mezi další skvělou zeleninu, kterou můžete přidat do mopsího jídelníčku patří cuketa, růžičková kapusta, houby shiitake, klíčky, fazole a chřest. Jako pamlsek si kluci přes léto rádi dají kus syrové okurky ze zahrádky, nepohrdnou ani kouskem rajčete.

Ovoce

Borůvky
Borůvky jsou jednou z nejbáječnějších zdravých (a široce dostupných) tzv. superpotravin a jsou skvělým protirakovinovým doplňkem stravy. Jsou plné antioxidantů a jejich protirakovinné schopnosti lze přičíst řadě úžasných sloučenin včetně kyseliny elagové, antokyanů, vitaminu E a vitaminu C. Borůvky mají také nízký obsah tuku, vysoký obsah vlákniny a žádný přidaný cukr. Skrmují se nejlépe čerstvé, tepelně neupravované a přímo z keříku utržené (resp. v obchodě zakoupené a doma pečlivě omyté). Věděli jste, že borůvky jsou nejsilnějším antioxidačním ovocem vůbec? Další důvod, proč přidat toto ovoce do jídelníčku vašeho mopsíka. Pomáhají také snižovat hladinu cukru v krvi, jsou skvělým zdrojem manganu, zlepšují paměť, pomáhají pro udržení zdraví močových cest a chrání před srdečními chorobami u domácích mazlíčků stejně jako u jejich paníčků a mají mnoho dalších výhod.

Jablka
Jablka jsou další potravinou bohatou na antioxidanty. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a také vitamínu A a C. Jsou dobrou pochoutkou, která může pomoci vyčistit zuby vašeho mopsíka, což zase pomůže udržet jeho dech příjemný a svěží. Před podáváním odstraňte z jablíčka jádro a semínka.

Mezi další skvělé ovoce, které můžete přidat do mopsího jídelníčku, patří granátové jablko, jahody, ostružiny, maliny, meloun, papája, ananas a brusinky. S ovocem ale obecně opatrně, velké množství může způsobovat podráždění zažívání, průjem, plynatost. Je třeba odsledovat právě u vašeho šampiona, co mu vyhovuje a začít s malými porcemi a nepřehánět.


Bylinky

Petržel
Možná jste už zaslechli, že přidání petržele do jídelníčku vašeho mopsíka je skvělým osvěžovačem jeho dechu, ale tato bylina dokáže mnohem více. Petržel je plná chlorofylu a vitaminu K, stejně jako vitamínu C a A a železa. Vitamín K v petrželce pomáhá ničit zánětlivé buňky, které přispívají k revmatoidní artritidě. Je také považována za diuretikum, které může pomoci při infekcích močových cest, nemluvě o tom, že má vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko rakoviny kůže. S přidanými bonusy k čerstvému dechu vašeho mopsíka je petržel skvělým doplňkem jejich stravy, ať už sušená, čerstvá nebo ve formě čaje.

Oregano
Oregano má vysoký obsah antioxidantů a flavonoidů. Je to skvělá bylina, která pomáhá při zažívacích problémech, průjmu a plynatosti. Oregano je také výrazně protiplísňové a skvělé pro boj s kvasinkovými infekcemi zevnitř. Oreganový olej lze ve velmi malých množstvích použít také.

Mezi další skvělé bylinky, které můžete přidat do jídelníčku svého mopsíka patří mořská řasa, spirulina a máta.

Zařazujete některé z těchto druhů ovoce a zeleniny do jídelníčku svého mopslíka? Jaké ovoce a zeleninu přidáváte do svého jídelníčku Vy?