Péče o zdraví a pohodu - artritida a problémy s pohybem

Jak usnadnit život mopsíkovi s artritidou

Artritida je běžným jevem, jak mopsíci stárnou. Často je to důsledek velké aktivity v mládí, zvláště pokud rádi hodně skákají. Skákání na a z předmětů jako jsou postele, salonky a křesla, vyvíjí velký tlak na klouby a může způsobit poranění nebo zánět kloubů. Jak mopsíci stárnou, toto opotřebení a hromadění zánětů v kloubech jim může působit velkou bolest. Je dost pravděpodobné, že se u vašeho mopslíka v určité fázi života artritida vyvine. Někteří mopslíci mají smůlu a trpí jí už v mladším věku, někteří mohou dokonce trpět dalšími společnými problémy, jako je dysplazie kyčle (wikipedia nám říká: "Dysplazie kyčelního kloubu je dědičná porucha, která ve svých závažnějších formách může způsobit zmrzačení, ochrnutí nebo bolestivou artritidu kloubu. Je způsobena kombinací genetických a vnějších faktorů."). Jak víte, zda má váš kamarád artritidu a jak můžete mopsíkovi s artritidou usnadnit život?

Artritida je způsobena zánětem kloubů. Slyším, jak se ptáte: „Jak poznám, jestli můj mops trpí artritidou?“ Existuje řada známek toho, že váš mops trpí tímto onemocněním kloubů a měl by se vydat na prohlídku k veterináři. Zde jsou některé z nejčastějších příznaků mopsíka s artritidou:

Kulhání, napadání - váš mops může kulhat nebo upřednostňovat jednu nebo více nohou
Problémy s volným pohybem - to znamená, že se jim hůře pohybuje a pomaleji chodí nebo se jim těžko vstává po sezení nebo z lehu, zároveň se mohou začít vyhýbat skákání do výšek (na postel, do křesla), či chůzi po schodech
Únava - možná zjistíte, že jsou snáze unavení z obvyklých činností, jako je procházka, a chtějí více spát
Podrážděnost - možná si všimnete, že váš mops přehnaně zareaguje na dotyk, zvláště pokud se ho dotknete v blízkosti bolestivých oblastí
Lízání, žvýkání a kousání - váš mops si může začít olizovat, žvýkat nebo kousat oblast, která je pro něj bolestivá, což může mít za následek zanícenou pokožku a ztrátu srsti v daném místě
Svalová atrofie - když je sval používán méně, může se svalová hmota zmenšit, což bude na vašem pejskovi viditelné, má jednu nohu tenčí a slabší než druhou

Artritida je vážný stav, který se ale dá ovlivnit mnoha způsoby. Pokud máte přístup k odpovídajícím službám, může pomoci psí masážní terapie a rehabilitace. Ale i pro ostatní páníčky, kteří k tomuto druhu péče přístup nemají, je zde způsob, jak mopslíkovi s artritidou usnadnit život.

Spolupracujte se svým veterinářem na plánu společné péče
Pokud si všimnete některého z příznaků artritidy u vašeho mopsíka, měli byste ho vzít k veterináři, který posoudí jeho stav. Toto může zahrnovat krevní testy, rentgenové a fyzické vyšetření, aby se zjistilo, zda opravdu trpí pohybovými problémy. Jakmile má váš mops určenou diagnózu, váš veterinář s vámi bude pracovat na plánu následné společné péče. Ten může zahrnovat řadu věcí. První na řadě bude třeba posoudit závažnost a celkový stav vašeho mopsíka. Na základě toho do plánu přibudou léky, které mu pomohou s klouby. A pak jsou tu různé potravinové doplňky.

Jak jsem zmínila, během této diskuse si s pomocí veterináře vytvoříte plán na míru vašim potřebám, který je následně důležité dodržovat. Je zcela běžné, že váš mops bude průběžně dostávat injekce na zmírnění příznaků artritidy a dysplazie. Existuje mnoho léků na artritidu a váš veterinář vybere ten, o kterém je přesvědčen, že bude pro vašeho mopslíka nejpřínosnější. Dostanete návrh počátečního ošetření, po kterém bude následovat plán udržovací léčby.

Poskytujte denní přírodní doplněk pro výživu kloubů
Denní doplněk výživy kloubů je v rámci péče naprosto nezbytný proto, aby byly klouby co nejméně bolestivé a nedocházelo k dalšímu zhoršení stavu. Na trhu je mnoho doplňků a váš veterinář vám může pomoci rozhodnout, jaký je nejlepší doplněk zrovna pro vašeho pejska. Pokud chcete, aby vše bylo co nejpřirozenější, můžete se rozhodnout spíše pro přírodní doplňky výživy kloubů než pro ty průmyslově vyráběné.

Nejrůznějších doplňků kloubní výživy existuje opravdu spousta. Zde uvedeme jen několik přírodních a široce dostupných zástupců, o kterých byste mohli zauvažovat a následně zkusit, který bude pro vašeho mopsíka ten nejlepší:

Kurkuma - kurkuma je neuvěřitelné koření, které můžete v rozumném množství přidávat do stravy svého mopslíka. V kombinaci s kokosovým olejem a čerstvě mletým černým pepřem je kurkuma super výkonným doplňkem stravy. Můžete si připravit tzv. „zlatou pastu“ a přidávat ji do každého jídla, aby měl váš mops neustálý přísun tohoto přírodního protizánětlivého prostředku. A protože artritida je zánět kloubů, kurkuma může být přesně to, co hledáte. Ať už si vyrobíte zmíněnou pastu nebo použijete některou z prodávaných směsí kurkumy sušené (bez přídavku soli a ostatních nechtěných látek či dochucovadel), s tímto doplňkem jsou klouby vašeho mopsíka v dobrých rukách. Navíc přibudou i ostatní výhody z konzumace kurkumy – zkuste se poohlédnout po (až neuvěřitelných) účincích tohoto všeléku na internetu.

Šípky – zpátky do našich luhů a hájů. Šípek je dalším přírodním doplňkem, který je skvělé přidat do plánu následné péče pro vašeho mopsíka, pokud nechcete nebo nemůžete používat kurkumu. Jedná se o protizánětlivý a imunitní systém podporující prostředek založený na široce dostupné rostlině (schválně se poohlédněte ve svém okolí), který pomáhá léčit záněty a udržovat zdravé klouby. Může pomoci nejen s bolestmi kloubů a celkovou pohyblivostí, ale může také zabránit budoucím problémům s klouby u psů, kteří zatím žádné problémy nemají. Promluvte si s veterinářem o tom, zda vám nějaký potravinový doplněk založený na šípcích nemohl doporučit a následně tento zařadit do programu péče o vašeho mopsíka. Nebo na podzim vyrazte se svým chlupáčem do přírody a natrhejte si tento přírodní lék nejen na čaj, ale i pro svého psího kamaráda. 

Glukosamin - glukosamin je důležitým doplňkem, který pomáhá udržovat zdraví kloubů. Váš mopsík si vytváří svůj vlastní glukosamin přirozeně, ale někdy to nestačí k celkové ochraně kloubů. A jak stárne, produkuje ho méně, což znamená, že jej bude potřebovat nějak doplňovat. Na trhu existuje dostatečný výběr doplňků glukosaminu, stačí si vybrat dle složení nebo doporučení ostatních chovatelů. Ale ještě lépe - existuje řada přírodních zdrojů, o které můžete obohatit psíkův jídelníček a tím glukosamin získat naprosto přirozenou cestou. Zkuste do misky svého mopsíka občas přidat trochu drůbežích plíček či průdušnic, zařadit do menu volskou oháňku nabitou kolagenem a vazivem, rozšířit výběr o vepřové (neuzené!) ocásky, poohlédněte se u řezníka po kosti s hovězím kloubem, pokud máte možnost zařaďte různé druhy mušlí či alespoň pořádně silný vývar z kostí (nesolený, nekořeněný!).

Zázvor - zázvor je skvělý pro trávicí systém tím, že zmírňuje plynatost a nevolnost, ale je také skvělý pro zmírnění bolesti spojené s artritidou. Pomáhá omezovat množství právě těch složek přirozeně produkovaných tělem, které způsobují v těle zánět. Může také pomoci podpořit krevní oběh u starších psů se sníženou pohyblivostí. Čerstvý zázvor je velmi výrazný a štiplavý, lepší je tak přidávat trochu zázvoru sušeného mletého nebo se poohlédnout po odpovídajícím doplňku stravy.

Před přidáním kteréhokoliv z těchto doplňků si promluvte se svým veterinářem o možných vedlejších účincích, které mohou nastat, pokud váš mops užívá léky či má zdravotní problémy (jako je cukrovka) nebo se léčí s jinými stavy. Jako se vším, i u přírodních doplňků platí – všeho s mírou.

Vytvořte si nový plán přirozené stravy, jak zhubnout
Všichni víme, že pokud máme nadváhu, naše klouby tím trpí. U mopsů se to nijak neliší, ale pokud má váš mops artritidu nebo dysplazii kyčelního kloubu, pak je nadváha pro jejich klouby ještě škodlivější. Když s veterinářem tvoříte plán péče, probere s vámi ideální váhu vašeho mopsíka. Zpočátku se to může zdát těžké, ale budete muset udržet svého mopslíka hubeného, až anorektického. V nejlepším zájmu vašeho mopslíka budete muset tvrdě zapracovat, abyste dosáhli vytčeného cíle, a nepodléhat typickému mopsímu výrazu „Já hladovím, nejedl jsem už aspoň 5 let“. Věřte tomu, že daná meta je 100% dosažitelná, jen se to chce obrnit trpělivostí a upnout se na hlavní cíl – pomoc vašemu psímu kamarádovi.

Upřímně věřím, že biologicky vhodná surová strava je nejlepším přístupem k dosažení tohoto cíle. Vyvážená strava skládající se z čerstvého syrového masa, orgánů, syrových masitých kostí a ovoce a zeleniny (nebo i z téhož strava lehce předvařená) bude nejen lahodnou a výživnou stravou pro vašeho mopslíka, ale také to bude nejjednodušší způsob, jak vašemu mopsovi pomoci zhubnout a poté si tuto zdravou váhu udržet. Vyvarujte se průmyslově vyráběné stravy, levným granulím a konzervám, zvláště obsahují-li obilniny. Tabu by mělo být také lidské jídlo a různá "přilepšení" od stolu, je třeba omezit i nejrůznější kalorické pamlsky a raději volit jiný druh typu čerstvá zelenina a ovoce.

Dieta plná průmyslově zpracovaných potravin znesnadňuje vašemu mopslíkovi hubnutí a také velkou mírou přispívá k množství zánětu v těle. Mops s artritidou nebo dysplazií kyčle musí zánět snížit, aby došlo ke zmírnění bolesti s onemocněním kloubů spojené. Vyvážená strava tvořená z čerstvých potravin vám s tím pomůže.

Kupte si schody pro zvířata
Pokud jste jako já, dovolíte mopsíkovi sedět na gauči, na křesle a spát ve velké posteli. Když má váš mops artritidu, je pro něj mnohem obtížnější vyskočit na nábytek, na který má toto dovoleno. Umožnění pobytu na těchto "vyhrazených" místech vám může připadat jako dobrá či přirozená věc, ale pokud chcete svým mopsíkům tuto možnost dopřávat i nadále, musíte jim usnadnit přístup. A zde přichází na řadu schody pro domácí mazlíčky.

Schody pro domácí mazlíčky mají benefit jednoduše v tom, že váš mops již nemusí skákat nahoru ani dolů, což znamená, že na jeho artritické klouby působí méně stresu a nárazů. Určitě chcete, aby byl váš mops co nejvíce aktivní, abyste zabránili ztuhlosti kloubů, ale zároveň také chcete, aby pro ně byla daná aktivita snadná. Pořízením schodů pro domácí mazlíčky tak pomáháte usnadnit jejich každodenní pohyb a přitom šetřit jejich pohybový aparát.

Na trhu můžete zakoupit schody nebo rampy pro domácí mazlíčky v různých velikostech v závislosti na výšce, kterou potřebujete. Držte se schodů, které jsou vyrobeny ze dřeva, protože jsou mnohem pevnější než ty z pěny a nechcete, aby váš mops sklouzl po schodech a způsobil si tak zranění. Pokud jste manuálně zruční, nebo máte někoho v okolí s dílnou a ochotného pomoci, není nic snazšího navrhnout si schůdky svoje. Pohledejte na internetu inspiraci. Základními vlastnostmi schodů pro mopsíky musí být stabilita, neklouzavost a odolnost.

Artritidě je třeba předcházet ideálně už od mladého věku, ať už prevencí v pohybových vzorcích nebo kvalitní stravou a péčí. I přes to všechno ale může s přibývajícím věkem nebo úrazem artritida u mopsíka vypuknout. Ale i díky kombinaci všech těchto tipů nyní víte, jak mopsíkovi s artritidou usnadnit život.