Péče o zdraví a pohodu - alergie

To, že mopsíci trpí alergiemi je bohužel poměrně běžné. Ať už se jedná o alergie na potraviny, alergie související s životním prostředím nebo na ty, které propuknou v reakci na různé parazity. Vzhledem k tomu, že symptomy každého typu alergií jsou velmi podobné, diagnóza bývá výzvou. Kromě toho může pes trpět mnoha alergiemi současně, často i dlouhodobě bez výrazných projevů, načež najednou dojde k propuknutí nemoci. Jaké jsou nejčastější příznaky, že váš mops může mít alergii? Existuje jich celá řada, některé nemusí být tak zřejmé jako ostatní. Většinu času se ale budou prezentovat skrze stav kůže. Zde jsou některé z těch nejobvyklejších příznaků, že váš mops může mít alergii. Pokud si nejste jisti, navštivte svého veterináře a tyto příznaky mu popište – jistě vám nabídne osvědčenou cestu, jak svému psímu kamarádovi ulevit a vést šťastnější život bez svědění.

Škrábání uší
Škrábání uší je poměrně časté a může znamenat, že v uších bují nechtěná infekce. Jednou z nejčastějších je infekce kvasinková a může být přímým projevem alergie. Spolu s častým škrábáním (a z toho plynoucím poškrábáním) uší můžete v uších a oblasti kolem nacházet páchnoucí zbytky, které se odtud průběžně uvolňují – kousky odumřelé kůže spolu s mazem, nečistotami a různými výpotky způsobenými bakteriální infekcí. Pejsek třepe hlavou častěji než obvykle a snaží se postiženou oblast třít z důvodu úlevy od svědění.

Lízání tlapek
Je jednou z hlavních indicií, že váš pejsek může mít alergii. Olizování tlap znamená, že tam vašeho mopsíka něco svědí. Lízání tlapek se může pohybovat od příležitostného až po časté, dlouhodobé a vytrvalé, může dokonce přejít až k extrémnímu lízání, kdy si pejsek hryže vlastní tlapku a místy si může kůži vydřít jazykem do krve. V takovém případě je třeba zkontrolovat kůži mezi polštářky tlapek, aby nedošlo k dalšímu poškození pokožky a hromadění vlhkosti. Kůže zde může být v případě alergie hodně podrážděná, zrůžovělá až zarudlá.

Škrábání jiných oblastí kůže
Škrábání nebo kousání jakékoli jiné oblasti těla by mohlo být znamením, že váš mops trpí alergiemi. Obvyklé oblasti zahrnují vnitřní část nohou, tlapek, krku, brady a okolí ocasu. Nadměrné škrábání může poškodit pokožku a způsobit následně sekundární infekci. Tato místa se běžně označují jako hotspot (zanícená rána, svědivé ložisko) a neléčené se mohou velmi rychle rozšiřovat. Hotspot je klíčovým indikátorem alergie.

Tření obličeje
V záhybech mopslíka a zvláště ve vráskách na obličeji může běžně nastat podráždění kůže. Jedním z hlavních příznaků podráždění vrásek obličeje je, když si váš mops obličej tře, protože ho svědí. Může si jej třít jen tak tlapkami, ale klidně i o nábytek, koberec, polštáře a tak podobně – o cokoli, co přinese alespoň chvilkovou úlevu. Kůže může být nateklá, zapařená, přecházet z narůžovělé až po rudou. Všechno toto jsou známky toho, že ho obličej svědí a rozhodně stojí za to, zajet na výlet k svému veterináři na kontrolu.

Jak zmíněno v úvodu, existují 3 hlavní příčiny alergií. První je bleší kousnutí nebo alergie na ostatní hmyz a parazity. Druhou alergie potravinové alergie a třetí jsou alergie vzdušné (způsobené např. rostlinnými pyly). Bez ohledu na typ alergie je návštěva vašeho veterináře nutností, nevěřte tomu, že to přejde samo. Nejdůležitější je najít příčinu alergie, aby bylo možné zavést účinný plán skutečné léčby. Jistě se vás bude ptát na příznaky a dobu trvání, na změny v prostředí či změny v jídelníčku. Pokud váš veterinář není kvalifikován a nemá specifické zaměření na péči o pokožku a alergie, měl by vás odkázat na specialistu, který v této oblasti zkušenosti má a který vám pomůže alergii identifikovat a následně se s ní vypořádat. Nezapomínejte zároveň, že antibiotika pouze potlačují příznaky a samotnou alergii neléčí.

Pokud tedy váš mopsík vykazuje některý z těchto příznaků alergie, vyhledejte prosím svého veterináře pro radu.