Péče o zdraví a pohodu - jak se starat o staršího mopsíka

Jak se starat o staršího mopsíka

Přežili jste společně batolecí fázi svých chlupatých miláčků. Probojovali jste se vzpourou v dospívání. Nyní, když se psí kamarádi usadili v dospělosti, je těžké uvěřit, jak léta letí. Najednou jsou trochu šedivější, trochu pomalejší a trochu těžší.

Chodíte-li na každoroční zdravotní prohlídku k veterináři, nejspíš vám jednoho krásného dne takovou zprávu suše oznámí. Vaše chlupaté miminko je staré – ne, staré ne – má sedm plus, a to je linie, která odděluje péči pro dospělé od oddělení geriatrie.

Zaprotestujete. "Můj mopsík přeci není starý!"

Jenže většina nemocí mopsí populace starší sedmi let se překvapivě podobá chorobám lidského stáří. Oči se zakalí, klouby začnou vrzat, bradavice začínají vyskakovat, chlupy začínají šedivět - vaše věčné ufuněné mimi začíná vstupovat do říše seniorství.

Stejně jako u lidí péče lékařská může i u psů dobrá péče veterinární učinit seniorské roky mnohem pohodlnějšími. Oblast veterinární medicíny pokročila za poslední desetiletí mílovými kroky, což má (kromě lehčí peněženky) za následek i mnohem delší a šťastnější život našich chlupáčů.

Jaké jednoduché věci se dají udělat, abyste se postarali o svého stárnoucího mopslíka?

Pravidelné prohlídky na veterině
Nepřeskakujte tyto zdravotní kontroly! Standardní vyšetření nám sice neposkytuje celkový obraz, ale rozhodně nám pomáhá identifikovat a posléze řešit hlavní problémy, se kterými se váš mops potýká. Ať už jde o onemocnění zubů, dlouhodobé alergie, podezřele znějící srdce nebo nové bulky a výrůstky – vše se dá řešit.

Roční krevní test
Ani nejlepší zdravotní vyšetření a dlouhodobé lékařské záznamy nemusí vypovídat o celkovém aktuálním stavu. I když jsme neustále ve střehu a všímáme si veškerých možných i nemožných náznaků onemocnění, některé problémy se dají zachytit jen krevním testem – a to už ve chvíli, kdy se na potíže teprve plíživě zadělává. Může to například znamenat najít příznaky začínajícího onemocnění ledvin; ledviny jsou tak výkonné, že nemusí viditelně vykazovat známky nemoci, dokud neztratí tři čtvrtiny své funkce! Krevní test může s odhalením těchto skrytých problémů pomoci a začít je tak včas řešit.

Udržujte čisté zuby!
Doufáme, že zuby čistíte od doby, kdy bylo vaše baby malé! Je to totiž víc než jen o špatném dechu. Zubní onemocnění je obecně nefatální onemocnění, které má ale systémové účinky. Zánět dásní vede k úniku bakterií do krve, což vytváří stav chronického zánětu a zhoršuje kvalitu a délku života. Zasažené zuby také mohou časem vypadnout nebo začít zahnívat – a odtud už je opravdu kousek k pořádnému maléru. Zubní kámen a zanícené dásně dále předurčují vaše mopsíka mimo jiné k možnému onemocnění jater, vypuknutí cukrovky, a nejrůznějších srdečních chorob. Zubní onemocnění je samozřejmě také bolestivé! Kdo zažil patálie se zuby, jistě to nemůže nechat u svého mopsího kamarádu dojít tak daleko. Pokud jsou zuby vašeho chlupáče už trochu načaté a místy je opravdu vidět nános zubního kamene, objevuje se krvácivost, ani tak není pozdě! Začnete s čistěním hned a v brzké době navštivte svého veterináře, který zoubky vyčistí profesionálně a zároveň vám ukáže, jak je dále čisté udržovat.

Zamyslete se nad dietou
Ať už krmíte čímkoli, mějte na paměti, že vaše mopsátko má s věkem různé požadavky - méně kalorií, méně soli, více omega-3 a omega-6 mastných kyselin, a seznam pokračuje.

Proč se požadavky v průběhu let tak mění? Pro stárnoucí pejsky je obvykle těžší zbavit se nadváhy. Může to být zpomalujícím metabolismem, může to být menší dávkou pohybu a cvičení, které s přibývajícím věkem zvládnou. Bez ohledu na důvod - protože stárnou, tak by rozhodně neměli být na vysoce kalorickém jídle. Vyhněte se žrádlu označenému pro „všechny životní fáze“, protože je pravděpodobné, že pokud je jídlo vhodné pro štěňata, má příliš vysoké kalorie pro vaše starší mopsisko.

Zároveň je to jedno z témat, které můžete probrat se svým veterinářem. Maje na paměti preference a zdraví vašeho mopsíka a zároveň vaše specifické potřeby, měl by s vámi spolupracovat na výběru dietního krmení, která je pro vašeho mopsíka nejvhodnější.

Udržujte je v pohodlí a pohodě
Různí mopsíci (a jejich paníčkové) mohou mít různé představy o tom, co pro ně znamená pohodlí. Pokud mají vaši miláčkové bolavé klouby, zůstat v pohodlí může znamenat instalaci neklouzavých rohoží tam, kde se běžně potloukají, nebo zavedení ramp a můstků místo schodů, aby se zabránilo zbytečnému namáhání zad. Pokud je pro ně těžké dojít včas na toaletu, nechte jim pro každý případ v domácnosti další podložky na více místech, aby mohli bez stresu vykonat potřebu.

Počítají se i maličkosti. A vaše zlatíčko vám za to poděkuje.

Buďte ostražití
Když bylo vaše psisko malé, možná pro něj bylo snazší otřepat se po bolesti bříška. Když jsou pak starší, je to trochu jiné.

Má to hodně společného s tzv. funkční rezervou. Berte to jako způsob, jak si představit regenerační schopnosti vašeho mopsíka. Vezměte si játra - jejich funkční rezerva je úžasná! Játra se věnují metabolismu, přijímají všechny těžké nárazy a útoky od toxinů a pomáhají tělu využít vstřebané živiny. Je to zkrátka neskutečný dříč. Jak však tělo stárne, tvrdé údery způsobují větší a větší promáčknutí. To neznamená, že játra přestanou fungovat, jen to znamená, že potřebují trochu další pomoci.

To samé platí pro srdce. A ledviny. A imunitní systém.

Některé změny nemusí mít významný dopad na vaše zlatíčko, ale některé změny mohou být známkou něčeho zlověstného - klíčem k pochopení rozdílu je dostatečná bdělost, vnímavost k chování a potřebám svého psího kamaráda a blízký vztah a důvěra k veterináři. Například zakalené oči mohou být způsobeny normálními degenerativními změnami...nebo to může být katarakta, což může vést k řadě komplikací (wikipedia nám říká: „Šedý zákal – vážné onemocnění oka. Katarakta je vlastně zákal oční čočky a projevuje se viděním jakoby přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Může skončit slepotou.“).

Určitě není mým cílem vás děsit a dělat z někoho hypochondra. Jak jsem zmínila na začátku, veterinární medicína ušla velmi dlouhou cestu! Díky včasnému zachycení problémů tak můžeme nejúčinněji zasáhnout. A i tím můžeme být těmi nejlepšími mopsími rodiči od „kolébky po vycházkovou hůl“.