Péče o zdraví a pohodu - vyčesávání

Není vždy snadné nastavit si každodenní rutiny, které prospívají zdraví vašeho mopsíka. Existuje spousta věcí, které zajistí, aby váš mops zůstal fit a zdravý, od cvičení po dietu a veškerou související péči. A každá z nich je stejně důležitá. V tomto článku budu hovořit o péči o srst, konkrétně o tom, proč byste měli každý den svého mopsího kamaráda vyčesat.

Snižení množství chlupů v domácnosti
Všichni víme, že mopslíci línají, jako by druhý den nemělo vyjít slunce. A všichni se snažíme najít způsob, jak snížit množství chlupů v našem příbytku – chlupy na podlaze, chlupy v posteli, chlupy v jídle, chlupy všude. Jedním z nejúčinnějších způsobů je každodenní kartáčování kožíšku vašeho mopslíka. Pouhých 5 minut denně strávených péčí o pejskův kabátek zajistí, že po domě bude méně všudypřítomných chlupatých hromádek a poletujících chomáčků.

Výhoda - podporuje zdravý a lesklý kožich
Každodenním kartáčováním odstraňujete přebytečné odumřelé chlupy a nečistoty z mopslíka, čímž dosáhnete hned několika věcí najednou. Během kartáčování dochází k přímému masírování pokožky a to následně podporuje jak její lepší vláčnost, tak dostatečnou promaštěnost a vůbec její celkové zdraví. Umožňuje pokožce lépe dýchat a novým chlupům zajistí čerstvý vzduch a dostatečný prostor pro správný růst. Dochází také k odstranění suchých šupinek kůže, která brání tomu, aby se kožíšek vašeho mopsíka přirozeně promašťoval a hezky "dýchal". Mopsí kabátek je pak zdravý a má krásný lesk.

Výhoda - trávíte se svým mopsíkem kvalitní čas
Ne každý mops bude mít kartáčování rád, je proto důležité, abyste ho během celé akce i poté pořádně pochválili – a měli tak možnost mu pomoci od přebytečných chlupisek. Obzvláště během kartáčování je bezvadný čas na to, abyste sobě navzájem věnovali svou plnohodnotnou pozornost a užívali si společný čas. Určitě to oceníte jak vy, tak váš psí kamarád. Ještě důležitější je to pro pejska v případě, kdy není jediným zvířetem v domě nebo pokud máte děti a musíte se tak chtě nechtě o sebe s někým dělit. Proč si neudělat to, co může být nudným rutinním úkolem naopak oboustranně příjemnou chvilkou, na kterou se budete oba těšit a budete tak mít čas jen sami pro sebe.

Výhoda - umožňuje vám zkontrolovat abnormality
Pravidelným kartáčováním svého mopslíka také poznáte celé jeho tělo v normálním zdravém stavu. Budete pak do určité míry sami schopni rozpoznat nepravidelnosti v pokožce, srsti a dokonce i rozdíly pod kůží, jako jsou nejrůznější hrudky, hrbolky, změny barvy nebo dokonce nádory. Kartáčováním budete také schopni zabránit nepříjemnému zapaření kožichu, které může někdy přejít až v podráždění pokožky. Pravidelné kartáčování může z hlediska prevence skutečně prospět psímu zdraví tím, že včas zachytíte nejrůznější abnormality včetně parazitů typu blecha, klíště a další.

Nejlepší nástroje pro každodenní i občasné kartáčování
Na trhu je spousta nástrojů, které vám s péčí pomohou, ale existuje několik, které jsou podle mého názoru nejlepší pro vaši starostlivou péči.

Nástroj na odstraňování podsady kožichu - nástroj na odstraňování podsady je navržen tak, aby odstranil přebytečnou podsadu vašeho mopslíka a pomohl tak omezit nechtěné chlupy. Furminátor je nejoblíbenější nástroj na trhu. Máme ho také a používáme k všeobecné spokojenosti – jen se to nesmí přehánět a postupovat s ním opatrně. Nástroj je poměrně ostrý a při nadměrném používání může podráždit psí pokožku. Na Prckovi se během každé seance nabere hrst chlupů, na Čertovi, který má kožich hrubší toho je jen trocha, ale i tak se to vyplatí.

Měkký kartáč - existuje spousta měkkých kartáčů, které lze použít denně nebo střídavě s použitím nástroje pro odstraňování podsady. Jde o to najít ten správný, se kterým se váš mops cítí pohodlně, když ho budete kartáčovat. Náš oblíbený je rozhodně Zoom Groom, protože nejen odstraňuje chloupky, ale zároveň jemně masíruje pokožku vašeho mopslíka.

Vyčesávací rukavice - skvělá alternativa k měkkému kartáči, protože štětiny na rukavici jsou mnohem kratší. A protože se jedná o rukavici, váš mops má pocit, že je spíše hlazen, než kartáčován. Určitě je s ní snazší se dostat na těžko přístupná místa, kam se s normálním kartáčem nedostanete. Na trhu jsou i některé rukavice pro péči o srst, které jsou navrženy tak, aby zachytily všechny chloupky, které z mopsouše vyčesáte. Takže je snadné ve finále celý chuchvalec z rukavice „odloupnout“ a umístit do koše. Nadělá se tak méně nepořádku, než při běžném kartáčování.