Mops není pro vás, pokud...

Mopslíci jsou speciální, mimořádné plemeno psů. A opravdu potřebují někoho zvláštního, aby mu poskytl nejlepší možný život, jaký si zaslouží. Pokud uvažujete o pořízení mopslíka, protože si myslíte, že jsou prostě rozkošní a o plemeni toho moc nevíte, pak je tento příspěvek pro vás. Mops tedy není pro vás, pokud….

Chcete líného psa, který spí celý den
Většina lidí si myslí, že všichni mopsíci jen spí a jedí. Že je ráno posadí na gauč jako polštář a oni tam ještě odpoledne budou. Ale oni jsou pravý opak. Jsou to velmi aktivní malí psi. Možná si s vámi nebudou moci hrát celé hodiny, ale když už si hrají, jsou plní energie a vzrušení ze zábavy a akce. Většina mopslíků nezačne zpomalovat dřív než kolem 5. roku svého života.

Máte rádi neposkvrněný domov
Mopsi nejsou psi, které můžete nechat venku celý den. Nedokáží se dobře vyrovnat s horkem a mohou také cítit chlad, jinými slovy jsou psi takzvaně domácí. Pokud máte rádi čistý dům či byt bez poskvrnky, pak mops není pro vás, protože chlupy z něj vypadávají jako na běžícím pásu. Můžete povysávat celý dům a ještě než skončíte, první místnost už má v sobě opět mopsí chlupy. Pokud máte rádi neposkvrněný domov, pak je pro vás lepším plemenem třeba pudl, který skoro nelíná.

Na účty veterináře nemáte peníze navíc
Mopslíci mohou být velmi drahé plemeno, protože mohou často vyžadovat více než jen svou každoroční kontrolní návštěvu veterináře a povinné očkování. Některé z nejčastějších zdravotních problémů, které vystavují účty u veterináře zahrnují problémy s dýcháním, které mohou vyžadovat až chirurgický zákrok. Dalším mopsím specifikem jsou vypouklé oči, které se snadno poškrábají či pohmoždí a mohou si tak vyžádat lékařské ošetření nebo v horším případě až odstranění poraněných očí. Jsou také náchylní k zubním problémům, protože mají více zubů, než kolik jejich malá tlamička pojme. Zároveň k tvaru hlavy trpí stejně jako mnoho menších plemen zubním kamenem. To vše se může rychle nasčítat a stát se ve finále příliš nákladným. Takže pokud nemáte pojištění pro domácí mazlíčky a/nebo úspory, pak mops není pro vás, protože si možná nebudete moci dovolit poskytnout jim potřebnou péči.

Máte rádi svůj osobní prostor
Pokud jste typ člověka, který má rád spoustu času sám pro sebe, pak mops není pro vás, protože vás budou následovat všude a bude s vámi chtít být každou sekundu dne. Žádné místo není posvátné, když máte mopslíka. Budou vás následovat na toaletu, budou sedět venku u vany nebo sprchy a budou vás horečně hledat, pokud neví, kde jste. Přejdete z jednoho pokoje do druhého a nebude trvat dlouho a za chvíli se za vámi přišourá i váš před chvilkou hluboce spící mopsík, jen aby byl s vámi.

Nebudete trávit mnoho času doma
Pokud pracujete dlouhé hodiny, odcházíte na celý víkend a podnikáte spoustu delších výletů, pak mops není pro vás. Mopslíci byli již před tisíci lety chováni na dvoře čínského císaře jako společníci, takže přirozeně hledají lidskou společnost a nedělá jim příliš dobře to, že zůstanou sami několik hodin. A protože mopslíci jsou blázni do jídla a mají rádi rutinu, je důležité být doma včas na krmení! Nemůžete jim přitom nechat připravenou dávku na celý den, protože se raději přežerou, než aby si něco nechali na později. Částečně jim můžete ulevit pořízením mopsího kamaráda, ale i tak musí mít pravidelnou možnost se socializovat se svojí smečkou, členy rodiny, se svými páníčky.

Na trénink nemáte čas a trpělivost
Mopse může být také těžké vytrénovat, zvláště pokud jde o toaletu. Musíte mít čas a trpělivost, abyste je naučili dělat věci správným způsobem. Pokud nemáte čas je trénovat, budete mít nezbedného mopslíka. Vlídné slovo, pochvala, důslednost a vytrvalost jsou určitě tou správnou cestou.

Máte slabý žaludek
Mopsíci mohou být, jak to říci slušně, zemití. Pokud máte slabý žaludek, pak mops není pro vás. Chrápání, chrochtání, funění, mlaskání a nezbytné pouštění větrů ve všech situacích je u nich na denním pořádku, resp. je neoddělitelnou součástí jejich rasového genomu. U mopslíků je také známo, že mívají problémy s anální žlázou, a aby byli zdraví, mohou potřebovat pravidelné čištění. Musíte být také odpovědným majitelem psa a po procházkách a vyjížďkách po svém psovi uklízet. Jestli máte slabý žaludek a smradlavý úklid po svém psím miláčkovi pro vás může být potíží, vezměte na vědomí, že je zvláště ve městech a obytných zónách nezbytný.

Mít mopse je hodně jako mít 2. leté batole. Vyžaduje velkou pozornost a zvláštní péči. Je psem na celý život, ne jen dokud si ho můžete dovolit a dokud vás nezačne nudit. Je to závazek na mnoho let, kdy je třeba se o něj denně starat, bavit se s ním a mít ho jako člena rodiny. Pokud se nemůžete zavázat k péči o mopslíka na celý jeho život nebo pokud zaškrtnete jeden nebo více z těchto bodů, pak mops není pro vás.