Péče o zdraví a pohodu - vrásky

To, co všichni vnímáme jako rozkošný obličej našich mopslíků, je ve skutečnosti živnou půdou pro bakterie. Ano, ty roztomilé malé záhyby obličeje mohou být svým způsobem opravdu „pěkně nechutné“. Samozřejmě pouze v souvislosti s tímto tématem - a pokud pravidelně nečistíte svému milouškovi vrásky.

Čištění vrásek vašeho mopsíka je tolik důležité, protože se v nich zachycuje vlhkost, uvolněné chlupy, zbytky jídla, špína a nečistoty. Pokud se tato směska nahromadí, může po čase v psích záhybech vypuknout infekce. A to nikdo nechce, ani my jako hrdí páníčkové, ani naše malé lásky. Jak vám tedy dá váš mopsík znamení, že jsou jeho vrásky podrážděné a potřebují péči? Tře si obličej o jakýkoli povrch kdykoli má příležitost, od nejrůznějšího nábytku přes koberce, tašky s nákupem, polštáře, vaší nohu, sousedovu nohu (opakuji že se jedná o tření obličeje, nikoli jiné části těla:o), prostě o všechno možné až po své tlapky. Jejich pokožka bude v těchto místech zarudlá, zanícená a srst kolem velmi řídká s prosvítající "zapálenou" kůží. Když k tomu dojde, je nejvyšší čas vyčistit svému milouškovi vrásky.

Vyčistit vrásky u mopsíka je docela snadné, ale buďte opatrní. Můžete si koupit léčivé ubrousky pro čištění kožních záhybů (ideálně určené pro pejsky), ale dá se to v pohodě zvládnout i s několika jednoduchými předměty, které najdete v každé domácnosti. K jemnému čištění pokožky se dá snadno použít čistý jemný hadřík nebo vatový tampon s trochou obyčejné teplé vody. Alternativou jsou dětské ubrousky pro citlivou pokožku. Jen se ujistěte, že jsou neparfémované a neobsahují alkohol. A pokud má váš mops velmi citlivou pokožku, nepoužívejte je.

Abyste vyčistili vrásky svého mopsíka, vše co musíte udělat, je jemně oddělit pokožku záhybů a pečlivě ji otřít. Což může u některých vrásňáků chvilku trvat...Jakmile to uděláte, doporučuji velmi jemně otřít očištěný záhyb čistým suchým hadříkem nebo ubrouskem, abyste se ujistili, že v záhybu nezůstala žádná vlhkost. Přebytečná vlhkost z čištění vodou nebo dětskými ubrousky může způsobit podráždění také a vést k následné druhotné infekci.

Co dělat, když jsou vrásky vašeho mopsíka i nadále podrážděné? Měli byste ho vzít k veterináři a ten zjistí, jaký typ infekce se u něj vyskytuje. Nahromadění kvasinek ve vráskách na obličeji je poměrně běžné, stejně jako u uší, tlapek a jiných částí kůže se záhyby. Váš veterinář vám doporučí správný postup léčby podle zjištěného stavu. U některých typů kožních infekcí může předepsat i léčbu antibiotiky, podávané buď orálně ve formě tabletek nebo lokálně přímo na postižená místa ve formě krému. Zároveň vám jistě doporučí nějaký hojivý balzám na zklidnění podrážděné pokožky, který pak můžete u pejska využít i v dalších případech typu různé řezné rány, popáleniny, vyrážky a oděrky.

V závislosti na vráskách vašeho mopslíka (kolik jich má a jak jsou náchylné k ušpinění, svou roli hraje i prostředí, kde s vámi mopsouš žije) může být třeba provádět lehkou očistu každý den, max. obden. V rámci prevence popsaných problémů a pro zachování celkové pohody pejska byste se této činnosti měli věnovat alespoň jednou týdně. A po koupeli a/nebo plavání nezapomeňte vrásky řádně vysušit, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a dalšímu podráždění.

Udržování čistoty vrásek mopslíka vám pomůže udržet je šťastné a zdravé. A nezapomeňte, že to nejsou jen jejich nosní záhyby, ale také vrásky, které se objevují na čele nebo jakékoli jiné části těla. Pravidelné čištění a udržování záhybů v suchu a pohodě udrží vašeho mopslíka šťastného a vaši peněženku plnější.